Koronawirus

Koronawirus a Zespół Williamsa

W ostatnich dniach serwisy informacyjne i nasze myśli są zdominowane przez informacje o Koronawirusie. Jak wszyscy rodzice, my również jesteśmy zaniepokojeni sytuacją. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy nasze dzieci są w grupie zwiększonego ryzyka zarażeniem wirusem i komplikacji z tym związanych. Możemy powiedzieć że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy osoby z Zespołem Williamsa nie są bardziej zagrożone zarażeniem niż reszta społeczeństwa. Należy jednak pamiętać, że dzieci i dorośli z poważnymi chorobami serca lub nadciśnieniem są bardziej zagrożeni komplikacjami w przypadku zarażenia wirusem.


Zapobieganie zarażeniu

Jak podaje GIS na swojej stronie istnieją dowody na to, że rygorystyczna higiena rąk i odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu zmniejszają ryzyko zakażenia wirusem. Zachęcamy zatem do zastosowania poniższych wskazówek, które mogą nam pomóc w ustrzeżeniu się przed zachorowaniem:

  • Zmobilizuj wszystkich członków rodziny do częstego i dokładnego mycia rąk.
  • Staraj się unikać dotykania twarzy.
  • Podczas kichania i kaszlu zasłaniaj buzię chusteczką i wyrzuć chusteczkę zaraz po użyciu. (Następnie umyj ręce!)
  • W przypadku braku chusteczki osłoń buzię łokciem.
  • Używaj np.: łokcia do otwierania drzwi w miejscach publicznych.
  • Zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych. (Od 16 kwietnia 2020 w Polsce jesteśmy zobowiązani do zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej.)

Poniżej instrukcja dokładnego mycia rąk przygotowana przez GIS.


Lęk w czasie pandemii

Niestety czas pandemii to czas ogromnych zmian w życiu codziennym, spowodowanych ograniczeniem działalności wielu dziedzin i wprowadzeniem dystansu społecznego. Zmiany tego mogą powodować zwiększony niepokój zarówno u osób z Zespołem Williamsa jak i u członków ich rodzin. Za zgodą naszych przyjaciół z Wielkiej Brytanii z The Williams Syndrome Foundation, publikujemy tłumaczenie poradnika na ten temat.Informacje zostały umieszczone na tej stronie dzięki uprzejmości The Williams Syndrome Foundation na podstawie informacji zawartych na stronie https://williams-syndrome.org.uk/corona-virus/ .