Odroczenie obowiązku szkolnego

Forum Stowarzyszenia Osób z Zespołem Williamsa

Odroczenie obowiązku szkolnego

Postprzez Aleksandra F » 7 lut 2014, o 07:49

Jesteśmy w trakcie załatwiania odroczenia obowiązku szkolnego. Masakra jakaś. Pani psycholog po pół godzinnym badaniu stwierdziła, że Amelia nadaje się do integracji. No super. W końcu w naszym mieście nie mają NIC do zaproponowania jeśli chodzi o placówki specjalne...
Niestety odroczenie bedzie tylko na rok. Czyli,że Amelia i tak pójdzie do szkoły ze swoim rocznikiem (2008 drugie półrocze) w roku 2015.
Czy jest szansa na jakieś odwołanie, rok nauczania domowego, cokolwiek, co pozwoli jej na pozostanie w przedszkolu jeszcze dwa lata?
Skoro Amelia ma upośledzenie w stopniu lekkim?
Dajcie znać bo mi już nerwów brakuje...
Aleksandra F
Moderator
Moderator

Re: Odroczenie obowiązku szkolnego

Postprzez Ziutafiluta » 7 lut 2014, o 09:30

Ola z tego co wiem odroczenie daje się na rok. Za rok możecie wystąpić o kolejne odroczenie. Wg obecnych zasad odraczać można do 10 roku życia, ale podobno lada moment ma to się zmienić i będzie można tylko do ósmego roku życia. A jeśli chodzi o indywidualny tok nauczania - to też trzeba się starać w tej poradni i ta sama pani zrobi te same badania :) Ale indywidualny tok trudniej uzyskać, bo to wiąże się z dodatkowymi kosztami - wynagrodzenie dla nauczycieli.
Mama Wojtka :)
Ziutafiluta
Stażysta
Stażysta

Postprzez Aleksandra F » 7 lut 2014, o 13:19

Odraczać można do 8 roku życia co roku. No tak, ale tylko dzieci ze stwierdzonym w wyżej wymienionej poradni upośledzeniem minimum umiarkowanym. Skoro Amelia u nich uzyskała status "lekkiego" to na nic więcej się nie załapie. Amen. Kropka.
No i przyjdzie szukać szkoły...
Ta wymarzona, idealna jest ponad 40 km od nas...no i co tu robić???
Aleksandra F
Moderator
Moderator

Postprzez Magda N. » 7 lut 2014, o 21:30

Chyba Cię trochę wkręcają...jeśli ma upośledzenie w stopniu lekkim i dostanie orzeczenie na szkołę integracyjną to na tej samej podstawie mogą ją odroczyć. Aniela miała mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na podstawie niepełnosprawności ruchowej ze wskazaniem szkoły integracyjnej. Sama Pani psycholog z PPP mówiła, że alternatywą dla nas, jeśli w testach nie wyjdzie niepełnosprawność sprzężona ruchowa + upośledzenie w stopniu lekkim, jest odroczenie obowiązku szkolnego!!!!! Bez jakiejkolwiek niepełnosprawności intelektualnej. Walcz to jest do wygrania, zależy im najwyraźniej żeby jak najwięcej dzieci poszło do szkoły czy to będzie dla nich dobre czy nie. Liczy się to czy dziecko osiągnęło gotowość szkolną. Dziecko przecież może być w normie ale nie być gotowe emocjonalnie. Ola do boju!!!! :)
Magda N.
Moderator
Moderator

Postprzez magdai » 9 lut 2014, o 22:08

Witam
Ja na twoim miejscu bym wybrała sie do kuratorium do wydziału edukacji i sprawdziła jak to wygląda bo ja rok temu tez odraczałam Marysie i usłyszałam właśnie w kuratorium że to rodzic decyduje na ile chce odroczyć dziecko czy na rok czy na dwa lata. Poradnia wystawia tylko opinie czy dziecko jest gotowe podjąć obowiązek szkolny i z tą opinia idziesz do szkoły gdzie Amelka podlega i piszesz podanie do dyrektora że chcesz odroczyc dziecko.
I jeszcze Pani w kuratorium mi powiedziała że jak sie dziecko odracza to żeby sie zastanowić czy na rok czy na dwa lata bo mieli taki przypadek że rodzice odroczyli dziecko na rok a po roku się okazało że jeszcze chcą na kolejny rok i był z tym problem ale dla czego to już sie nie wgłębiłam.
Marysię odroczyliśmy na rok a od września idzie do pierwszej klasy.
magdai
Nowy
Nowy

Postprzez Andzelika_A » 28 lut 2014, o 18:45

Witam,
Aktualnie jesteśmy po badaniach w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Chcemy Amelce odroczyć obowiązek szkolny, tak aby jeszcze raz poszła do zerówki, ale tym razem do szkoły. Aktualnie chodzi do przedszkola. Pani psycholog po 30 minutach z córką (wcześniej 15 minut z pedagogiem), powiedziała, że z korzyścią będzie dla Amelki jak pójdzie jeszcze raz do zerówki. Na podstawie opinii z Poradni Dyrektor szkoły (z oddziałami integracyjnymi) będzie musiał zgodzić się na takie rozwiązanie, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z psychologiem szkolnym. Takie
uzyskałam informacje i mam nadzieję, że żadnych problemów nie będziemy mieli:-) Pozdrawiam,
Andżelika
Andzelika_A
Nowy
Nowy

Postprzez elusia50 » 14 mar 2014, o 09:07

Aleksandro, nic złego się nie dzieje. Jeśli masz orzeczenie o kształceniu specjalnym z racji upośledzenia w stopniu lekkim, to po upływie roku (a raczej w okolicach IV 2015) składasz podanie o nauczanie w trybie indywidualnym (z racji ZW) na terenie szkoły. Przedmioty kluczowe Twoja córka będzie realizowała wówczas indywidualnie, zaś na pozostałe zajęcia będzie uczęszczała do klasy integracyjnej ze wsparciem nauczyciela wspomagającego. Ponadto spróbuj dowiedzieć się w Twoim MOPISIE czy GOPSIE o warunki dania dziecku asystenta. Być może wynika to z orzeczenia o niepełnosprawności, które Twoja córka zapewne posiada. Nie znam Twojego dziecka ale zapewniam Ciebie że klasa integracyjna przy lekkim st. nie jest złym rozwiązaniem. Daje szansę pójścia do przodu. Taki stan jest na pewno korzystny w nauczaniu zintegrowanym, potem czekają po zakończeniu tego etapu edukacji ponowne badania i wtedy podejmiesz kolejną ważną korzystna dla córki decyzję. A póki co to wiele lat zabawy i radości. Podejdź do szkoły, a teraz do przedszkola nie jako do instytucji ale doświadczalnego terenu zabaw, unikaj stresu ponieważ dzieci z ZW doskonale wyczuwają "emocjonalny smutek" choć tego nie zawsze potrafią zwerbalizować.Serdecznie Ciebie pozdrawiam. Pytaj w razie wątpliwości. Ja jestem terapeutą pracującym z osobami o rożnym stopniu niepełnosprawności oraz mam córeczkę ze spektrum ZW. Ela
elusia50
Nowy
Nowy

szafy wnękowe warszawa

Powrót do Zespół Williamsa