Jedzenie

Forum Stowarzyszenia Osób z Zespołem Williamsa

Jedzenie

Postprzez anex » 30 sty 2013, o 09:50

Moja Daria ma w tej chwili 14,5 m-ca. No i mam problem z jej jedzeniem...
ale może zacznę od początku.
Dietę zaczęłam rozszerzać małej ok. 6 m.ż. Nie miała problemów z nowymi smakami. Zupki jarzynowe, owocowe papki, kaszki- wszystko jej smakowało.
Cieszyłam się bo wtedy w końcu podskoczyła jej waga :) problem pojawił się kiedy zaczęłam podawać jej zupki z "grudkami". Nie spodobało się jej. Bywały dni, że praktycznie w ogóle nic nie chciała jeść. Jedzenie często jej się cofało, wymiotowała... :(
teraz jest troszkę lepiej, dalej woli papkowate dania itd. ale kaszkę z kawałkami owoców czy grudkowatą zupkę (o ile grudki nie są zbyt duże) też przełknie.
Problem polega na tym, że ona tych grudek w ogóle nie gryzie! Wszystko od razu połyka. Kiedy daję jej do ręki np. kawałek bułki czy chrupka od razu się wykrzywia i wyrzuca.Nie ma mowy żeby chociaż spróbowała. Muszę ją karmić jak małego niemowlaka, butelki też nie trzyma sama w rękach :( Czasami już sił brakuje...
Ostatnio zamówiłam w aptece taką łyżeczkę do nauki gryzienia z siateczką. Ma być na dniach, może z jej pomocą Daria nauczy się żucia? Próbuję wszystkiego...
a jak było z Waszymi dzieciaczkami? Kiedy nauczyły się gryzienia i czy też miały takie problemy z jedzeniem?

pozdrawiam
anex
Stażysta
Stażysta

Re: Jedzenie

Postprzez Agnieszka i Adrian » 31 sty 2013, o 07:03

Adrian nie miał problemu z gryzieniem tylko właśnie z przełykaniem , Chleb jadł normalnie ale jesli w zupie był jakis większy kawałek to od razu sie dusił. Lekarze zdiagnozowali nawet wiotkośc krtani ale mysle że to ZW. Jedzenie do tej pory jest wybiórcze wybiórcze(18 lat ) i bardzo ograniczone. Na zjeździe spotkałam dziewczynke z ZW ,która jadła na obiad , kolacje i sniadania schabowe. Mój Adrian nie je w ogóle mięsa i kiełbasy , a znam chłopca który kiedy mama wracała z zakupów i kupiła jakieś wędliny , to zamykał sie w pokoju i kazał wietrzyc cały dom bo mu kiełbasa śmierdziała. Więc jedzenie to chyba temat na wykład, może ktos to zbada?? :) Powodzenia
Agnieszka mama Adriana
Agnieszka i Adrian
Stażysta
Stażysta

Postprzez Magda N. » 31 sty 2013, o 10:42

Także mieliśmy problem z jedzeniem. U Anieli problemem było przełykanie, gryzła, wysysała i wypluwała albo "gubiła" w buzi (ma gotyckie i ruchome podniebienie), do dzisiaj (ma 6 lat) z trudnością łyka mięso. Papki jadła bardzo długo, w końcu jakoś maleńkimi kroczkami udało się, nie pamiętam szczerze mówiąc do kiedy to trwało. Chrupki kukurydziane nauczyła się jeść mając ze 4 lata, wcześniej nie potrafiła sobie z nimi poradzić więc wypluwała. Część z naszych dzieci, które mają problem z żuciem popija wszystko i łyka w całości...Warto z logopedą porozmawiać, może zaleci jakieś ćwiczenia czy masaże twarzy, są bardzo pomocne!
Magda N.
Moderator
Moderator

Postprzez anex » 31 sty 2013, o 11:34

U logopedy byłyśmy na początku tygodnia. Logopeda widząc jak Daria wkładała sobie do buzi i gryzła prawie całego pluszaka bardzo się dziwiła, że ma problem z niewielkimi kawałkami jedzenia.
Pokazała różne ćwiczenia i masaże. Zobaczymy może coś pomoże...
anex
Stażysta
Stażysta

Postprzez Ziutafiluta » 31 sty 2013, o 12:12

U nas były dokładnie identyczne problemy! Mój mąż jest logopedą, Wojtek był ćwiczony i masowany od maleńkości, a mimo to bardzo długo nie potrafił gryźć, musiałam wszystko miksować, bo się dławił. Teraz (ma 6 lat) wręcz przeciwnie - do ust nie weźmie niczego papkowatego, jedzenie musi chrupać w zębach, chociaż to wcale nie znaczy, że gryzie na drobno. Ziemniaki, makaron, mięso łyka w całości, więc wszystko muszę kroić, albo rozgniatać. Od zawsze dewastuje zębami pluszaki, wygryza wszystkie elementy silikonowe (głównie telefony i piloty)
Mama Wojtka :)
Ziutafiluta
Stażysta
Stażysta

Postprzez K. Agnieszka » 3 lut 2013, o 18:30

Maja również miała duże problemy z jedzeniem. Ma w tej chwili 7 lat i nadal problemem jest dla niej przełykanie schabowego lub zupki z grudkami:( refluks zdiagnozowany w styczniu 2012 - ale z tego co pani dr stwierdziła, przy braku elastyny to raczej normalka. Poza tym zjada tylko to co jej smakuje:) Spagetti, pomidorowa i kanapka z keczupem to "niebo w gębie" jak sama twierdzi:)
Agnieszka mama Mai:)
K. Agnieszka
Stażysta
Stażysta

Postprzez maksymilian » 5 lut 2013, o 14:33

Witam,Maksiu ma taki sam problem ma dwanaście miesięcy.Skorzystałam z pomocy logopedy.Pani logopeda pokazała jak mam wykonywać masaż jamy ustnej i troszkę się poprawiło.W dalszym ciągu muszę miksować obiadki,owoce ale Maksiu zaczął jeść chleb z masłem i nawet sobie radzi :D
maksymilian
Nowy
Nowy

Postprzez superredzi » 10 lut 2013, o 16:35

Kochane mamusie przeczytałam te wszystkie wasze wypowiedzi i czytając was widzę swoją Julie. Ona ma dosłownie te same problemy z jedzeniem. Czasem się zdenerwuje kiedy ona wypluje mięso a kiełbase połyka w całości nie gryząc jej. Myślałam wcześniej co to jest. Rehabilitanci nasi mówią, że to jest problem centralnego układu. Julia nie czuje własnego ciała. To, że idąc się potyka nie jest po niekąd przyczyną wady wzroku a nieczuciem po czym ona stąpa. Dlatego trzeba masować i ćwiczyć stópki. Nawet to, że nie mówi to logopedzi u nas twierdzą, iż Julia nie czując ciała nie wie jak ma usta ustawiać do mowy. Wiotkość krtani może też tu ma wpływ.
Mama 1,4 rocznej Julii z Bartoszyc
superredzi
Junior
Junior

szafy wnękowe warszawa

Powrót do Zespół Williamsa