Dofinansowanie z PFRONu

Forum Stowarzyszenia Osób z Zespołem Williamsa

Dofinansowanie z PFRONu

Postprzez Aleksandra F » 8 sty 2013, o 16:05

Moi Drodzy, nie wiem na ile wszyscy orientujecie się w możliwościach uzyskiwania pomocy ze środków PFRONu.
Chciałam więc poinformować każdego, kto jeszcze o tym nie wie ;) że jest możliwość dofinansowania ze środków PFRON
Udziela się pomocy finansowej osobom niepełnosprawnym (posiadającym aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) z zakresu rehabilitacji społecznej do:
- uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych
- likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
- zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
- zaopatrzenia w środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne
Można starać się o dofinansowanie np.komputera lub programów logopedycznych.
Wszystko załatwia się w Ośrodkach Pomocy Społecznej, gdzie są biura do spraw PFRONu.
Warunkiem podstawowym jest nie przekroczenie na osobę w rodzinie 50 % wynagrodzenia przeciętnego, które jest ogłaszane przez Prezesa GUS w "Monitorze Polskim". Liczy się średnią za ostatni kwartał.
Przeciętne wynagrodzenie za Grudzień 2012, Styczeń 2013, Luty 2013 to 3 510,22 zl (Monitor Polski 2012, Nr 165, poz.842) czyli 50 % to na osobę w rodzinie 1755,11 zl.
Mam nadzieję, że komuś się przydadzą te informacje. Ja sama dowiedziałam się o tym zupełnie przypadkiem niedawno ;)
Pozdrawiam.
Aleksandra F
Moderator
Moderator

Re: Dofinansowanie z PFRONu

Postprzez malgoszcz » 19 sty 2013, o 10:02

Witam!
My korzystamy z PFRONu z dofinansowań na turnusy rehabilitacyjne (2 lata temu to była kwota około 1300zł na dziecko wraz z opiekunem).
Kiedyś udało nam się dostać część kosztów zakupu obuwia ortopedycznego, rowerka stacjonarnego, okularów.
I chyba z 6 lat temu stawałam na głowie, żeby załatwić dofinansowanie do zakupu komputera. Po kilku miesiącach chodzenia i złożenia wniosku w samym okręgu udało się.Nasz miejscowy PFRON odmówił nam tego dofinansowania, również pokrycia części kosztów na zakup samochodu... A wg przepisów nasze dzieci "łapały się" na warunki. Zawiozłam wniosek do okręgu i w Zielonej Górze dofinansowanie na komputer dostaliśmy. Ponieważ o kasę na komputer można się starać co 5 lat, pytałam teraz w styczniu w miejscu zamieszkania, ale znów coś kręcą.

Generalnie jak sama czegoś dokładnie nie wiesz (co Ci się należy, jaki przepis o tym mówi, z jakiego programu jest dane dofinansowanie itp.), a idziesz do nich z pytaniem "jak mogliby pomóc"- nic się nie dowiesz! Czujesz się jak żebrak przed najwyższą władzą!

Wytrwałości w dążeniu do celu życzę!!!
Pozdrawiam serdecznie
----------
Małgorzata Szczucińska
malgoszcz
Senior
Senior

szafy wnękowe warszawa

Powrót do Zespół Williamsa